Trening dla cukrzyka— jaki sport wybrać i jak często ćwiczyć?

Życie Cukrzyka jest w znacznym stopniu podporządkowane zaleceniem lekarskim oraz regularnym kontrolą i badaniom. Nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować ze sportu czy zaniedbywać naszą dietę. Wręcz przeciwnie, bez względu  na wiek czy schorzenia, nie zapominajmy o codziennym ruchu czy zdrowych posiłkach. Sprawdź, jakie aktywności przyniosą najwięcej korzyści diabetykowi oraz ile razy w tygodniu można ćwiczyć, aby czuć się dobrze.

Trening dla cukrzyka— jaki sport wybrać?

Każdy diabetyk powinien wiedzieć, że wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie utylizacji glukozy, ale też naturalne wyrównanie glikemii, co przynosi zauważalne i korzystne efekty. Oprócz tego polepsza się kondycja oraz znacząco maleje ryzyko otyłości. Dzięki aktywności osoby zmagające się z cukrzycą zauważają pozytywne efekty ćwiczeń, które w konsekwencji sparwiają, że możliwe staje się zmniejszenie dawek leków. Oczywiście dzieje się to po przeprowadzeniu specjalistycznych badań lub przy wydaniu takiej dyspozycji przez lekarza.

Bez obaw diabetycy mogą wybierać następujące sporty:

  • – trening na siłowni,
  • – pływanie,
  • – spacery,
  • – nordic walking,
  • – aqua aerobic,
  • – jazdę na rowerze,
  • – amatorską siatkówkę,
  • – bieganie.

Cukrzyk na treningu siłowym

Liczba bezpiecznych sportów dla diabetyków jest dość szeroka, dlatego w jego wyborze warto kierować się tym, co sprawia Ci najwięcej frajdy czy satysfakcji. Obecnie dużą popularnościom wśród cukrzyków cieszy się trening siłowy, dziś choroba przy tej aktywności fizycznej nie jest żadną przeszkodą. Kluczem do prawidłowego i pozbawionego ryzyka aktywności może stać się spełnienie następujących zasad:

1. Znalezienie trenera personalnego — koniecznie musi mieć doświadczenie w trenowaniu diabetyków. Dodatkową zaletą ćwiczeń pod okiem profesjonalisty jest większe poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w razie potrzeby obok znajduje się osoba, która będzie wiedziała, w jaki sposób należy zareagować, gdy poczujesz się gorzej.

2. Dobranie odpowiedniego planu treningowego dla cukrzyka — ćwiczenia mają być dostosowane do kondycji chorego, stanu jego zdrowia oraz oczekiwanych efektów. Po spełnieniu tych kryteriów zajęcia będą skuteczne, bezpieczne i wpłyną na ciebie motywująco, gdyż zaczniesz zauważać oczekiwane rezultaty.

3. Dokonywanie pomiarów glukometrem — szczególnie przed aktywnością fizyczną staje się to wskazane, aby nie dopuścić do nagłego spadku glikemii po skończonych ćwiczeniach. Taka rutyna pozwoli podnieść pewność siebie i sprawi, że będziesz mógł w trakcie treningu na siłowni skoncentrować się całkowicie na zaleceniach trenera.

Plan treningowy dla cukrzyka— jak często warto ćwiczyć?

Zawsze powtarzam, że sport może przynieść pozytywne efekty jedynie wtedy, gdy trenuje się regularnie. Tak samo wygląda to w przypadku cukrzyków, dlatego musisz uczciwie ocenić ilość swojego wolnego czasu, który możesz poświęcić na ruch. Rozsądnym rozwiązaniem jest ćwiczenie nawet 3-4 razy w tygodniu, przy czym jedna sekcja powinna trwać ok. 30 minut. W przypadku treningu siłowego najwięcej korzyści przyniesie stopniowe zwiększanie liczby zajęć w ciągu tygodnia, a na początku mogę zalecić Ci wizyty na siłowni 1-2 w tygodniu, by organizm miał czas na prawidłową regenerację. W trakcie pozostałych dni diabetycy mogą zdecydować się na lżejszą formę uprawiania sportu, np. spacery czy gry zespołowe.

Zwracam uwagę również na to, aby cukrzyk monitorował swój puls w trakcie wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu mogę indywidualnie dobrać odpowiedni zestaw treningowy dla diabetyka. Warto pamiętać, że puls nie powinien być wyższy niż 60-70% tętna uznanego za maksymalne dla konkretnej osoby. Szczególnie na początku, gdzie nie ma doświadczenia z treningiem żadnego typu.

Dominik Kania

Dodaj komentarz